LGU2A222MELA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 208
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 73
Datasheet
In Stock: 34
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 677
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
In Stock: 157
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU2A222MELA
DigiKey Part Number
493-6146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2A222MELA
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU2A222MELA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.57 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.9555 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C