LGY2A222MELA50 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-8731-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LGY2A222MELA50 |
Description | CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LGY2A222MELA50 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 2.53 A @ 50 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm) |
Voltage - Rated 100 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Snap-In |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |