LGU2A222MELB
DigiKey Part Number
493-7194-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2A222MELB
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Detailed Description
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU2A222MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9785 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C