LP222M100H7P3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1,110
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 677
Similar
Rubycon
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 200
Nichicon
In Stock: 73
Nichicon
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 113mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
LP222M100H7P3
DigiKey Part Number
LP222M100H7P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP222M100H7P3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.03 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.436 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
113mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C