EKMH101VSN222MA30S
DigiKey Part Number
565-EKMH101VSN222MA30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMH101VSN222MA30S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 113mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMH101VSN222MA30S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
113mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C