100MXG2200MEFCSN35X25
DigiKey Part Number
100MXG2200MEFCSN35X25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100MXG2200MEFCSN35X25
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
100MXG2200MEFCSN35X25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9325 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C