381LX222M100A022
DigiKey Part Number
338-2303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX222M100A022
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.6 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 20 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C