SLP222M100C4P3
DigiKey Part Number
338-1482-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLP222M100C4P3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 121mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance)
121mOhm