100MXC2200MEFCSN25X50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 157
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
100MXC2200MEFCSN25X50
DigiKey Part Number
1189-2759-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100MXC2200MEFCSN25X50
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100MXC2200MEFCSN25X50 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
100 V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C