100MXC2200MEFC25X45 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 174
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
100MXC2200MEFC25X45
DigiKey Part Number
100MXC2200MEFC25X45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100MXC2200MEFC25X45
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100MXC2200MEFC25X45 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.55 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.9325 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C