1332-20-1-0500-005-1-TS
DigiKey Part Number
CN110L-500-ND
1175-1332-20-1-0500-005-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-20-1-0500-005-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 19/0.0079" Blue 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.065" (1.65mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
19/0.0079"
Ratings
UL Style 1332
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4,375 Feet
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in AUD
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 500'
In-Stock: 0
Unit Price:
HOOK-UP STRND 20AWG WHT 500'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 20AWG YEL 500'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 20AWG BRN 500'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN
In-Stock: 0
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLU 50'