1332-20-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN110G-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1332-20-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 19/0.0079" Green 300V 500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.065" (1.65mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.013" (0.33mm)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-80°C ~ 200°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
19/0.0079"
Ratings
UL Style 1332
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
All prices are in AUD
Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 500'
In-Stock: 0
Unit Price:
HOOK-UP STRND 20AWG WHT 500'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 20AWG YEL 500'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE
In-Stock: 4375
HOOK-UP STRND 20AWG BRN 500'
In-Stock: 6
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG GRN 100'
In-Stock: 11
HOOK-UP STRND 20AWG 300V GRN 25'
In-Stock: 15
HOOK-UP STRND 20AWG 300V GRN 50'