S21M07-P14MCC0-397S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 3
Datasheet
Similar
ODU
In Stock: 309
Datasheet
In Stock: 6
In Stock: 0
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
ODU Medi-Snap®
S21M07-P14MCC0-397S
DigiKey Part Number
1907-1605-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S21M07-P14MCC0-397S
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
S21M07-P14MCC0-397S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Gray
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Positions
14
Cable Opening
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C