K11M07-P14LCC0-3970
DigiKey Part Number
1907-1271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K11M07-P14LCC0-3970
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
K11M07-P14LCC0-3970 Models
Color
Gray
Current Rating (Amps)
2.5A
Cable Opening
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C