LGY2A222MELA50 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 208
Datasheet
In Stock: 73
In Stock: 34
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 677
2200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGY2A222MELA50
DigiKey Part Number
493-8731-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGY2A222MELA50
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGY2A222MELA50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.53 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C