SCT040W120G3-4
DigiKey Part Number
497-SCT040W120G3-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT040W120G3-4
Description
SILICON CARBIDE POWER MOSFET 120
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 40A (Tc) 312W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+18V, -5V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1329 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
54mOhm @ 16A, 18V