PFRA.300.2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
SCHURTER Inc.
In Stock: 443
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,162
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 9,774
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 14
Bel Fuse Inc.
Bourns Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 947
Eaton - Electronics Division
In Stock: 473
Eaton - Electronics Division
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
PFRA.300.2
DigiKey Part Number
486-PFRA.300.2TR-ND - Tape & Reel (TR)
486-PFRA.300.2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFRA.300.2
Description
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PFRA.300.2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Manufacturer
SCHURTER Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Type
Polymeric
Size / Dimension
0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
Voltage - Max
30V
Height - Seated (Max)
0.720" (18.30mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
6 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A