MF-R300-AP
DigiKey Part Number
118-MF-R300-APCT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-R300-APTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-R300-AP
Description
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-R300-AP Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
Voltage - Max
30V
Height - Seated (Max)
0.720" (18.30mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
6 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A