MF-R300-0-14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 947
Datasheet
In Stock: 2,900
Bel Fuse Inc.
In Stock: 14
Bel Fuse Inc.
SCHURTER Inc.
In Stock: 443
SCHURTER Inc.
Eaton - Electronics Division
In Stock: 473
Eaton - Electronics Division
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
MF-R300-0-14
DigiKey Part Number
118-MF-R300-0-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-R300-0-14
Description
PTC RESETTABLE 3.0A 30V RADIAL L
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Manufacturer
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
30V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Size / Dimension
0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
6 A
Height - Seated (Max)
0.720" (18.30mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)