PTR030V0300-BK
DigiKey Part Number
283-PTR030V0300-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0300-BK
Description
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
10.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Height - Seated (Max)
0.681" (17.30mm)
Current - Trip (It)
6 A
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
40 A