OX4170A-D3-2-10.000-3.3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taitien
In Stock: 50
Datasheet
Parametric Equivalent
Taitien
In Stock: 0
Datasheet
10 MHz OCXO CMOS Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
OX4170A-D3-2-10.000-3.3
DigiKey Part Number
2151-OX4170A-D3-2-10.000-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OX4170A-D3-2-10.000-3.3
Description
XTAL OSC OCXO 10MHZ 3.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±20ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
150mA
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.374" L x 0.287" W (9.50mm x 7.30mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)