S11M07-P10MCC0-3940 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 9
Datasheet
Similar
ODU
In Stock: 79
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 1
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
S11M07-P10MCC0-3940
DigiKey Part Number
S11M07-P10MCC0-3940-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11M07-P10MCC0-3940
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
EDA/CAD Models
S11M07-P10MCC0-3940 Models
Color
Gray, Yellow
Current Rating (Amps)
2.75A
Number of Positions
10
Cable Opening
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C