S11M07-P10MCC0-3920
DigiKey Part Number
S11M07-P10MCC0-3920-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11M07-P10MCC0-3920
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S11M07-P10MCC0-3920 Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Gray, Red
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2.75A
Number of Positions
10
Cable Opening
0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-50°C ~ 120°C