ELXZ160ELL331MH12D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2,570
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 1,843
Nichicon
In Stock: 986
In Stock: 65
In Stock: 478
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Parametric Equivalent
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXZ160ELL331MH12D
DigiKey Part Number
565-1928-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ160ELL331MH12D
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXZ160ELL331MH12D Models
Ripple Current @ Low Frequency
277.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C