UPW1C331MPD1CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
UPW1C331MPD1CV
DigiKey Part Number
UPW1C331MPD1CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1C331MPD1CV
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
360.75 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C