MAL215035331E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL215035331E3
DigiKey Part Number
MAL215035331E3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215035331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
360.8 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
117 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C