UPM1C331MPD6
DigiKey Part Number
493-15713-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1C331MPD6
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1C331MPD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
510 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 10 kHz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C