NKN500JT-91-0R1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 4,700
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 130
Datasheet
100 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
NKN500JT-91-0R1
DigiKey Part Number
0.1CJTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN500JT-91-0R1
Description
RES 0.1 OHM 5% 5W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NKN500JT-91-0R1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.965" L (8.50mm x 24.50mm)