NKN5WSJR-73-0R1
DigiKey Part Number
13-NKN5WSJR-73-0R1TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-NKN5WSJR-73-0R1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN5WSJR-73-0R1
Description
RES 0.1 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NKN5WSJR-73-0R1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)