ALSR05R1000JE12
DigiKey Part Number
ALSR5J-.10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALSR05R1000JE12
Description
RES 0.1 OHM 5W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALSR05R1000JE12 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)