MAL219376221E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 315
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 319
Datasheet
In Stock: 129
In Stock: 0
In Stock: 0
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 390mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL219376221E3
DigiKey Part Number
56-MAL219376221E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219376221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.41 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.115 A @ 10 kHz
Impedance
230 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
390mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C