B43545B9227M007
DigiKey Part Number
B43545B9227M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43545B9227M007
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 270mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
1.42 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
370 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
270mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C