B43644B5227M007
DigiKey Part Number
B43644B5227M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644B5227M007
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 460mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
460mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C