VPM240-20800
DigiKey Part Number
237-2067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM240-20800
Description
PWR XFMR TOROIDAL 5000VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 5000VA Power Transformer 208V, 240V Primary Parallel 120V, Series 240V Secondary Parallel 41.6A, Series 20.8A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM240-20800 Models
Power - Max
5000VA
Packaging
Bulk
Size / Dimension
277.00mm Dia
Voltage - Primary
208V, 240V
Height - Seated (Max)
140.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max)
Parallel 41.6A, Series 20.8A