VPM240-12500
DigiKey Part Number
237-2065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM240-12500
Description
PWR XFMR TOROIDAL 3000VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toroidal 3000VA Power Transformer 208V, 240V Primary Parallel 120V, Series 240V Secondary Parallel 25A, Series 12.5A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPM240-12500 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
3000VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Wire Leads
Type
Toroidal
Size / Dimension
222.00mm Dia
Voltage - Primary
208V, 240V
Height - Seated (Max)
130.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 120V, Series 240V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 25A, Series 12.5A