VPT100-25000
DigiKey Part Number
237-1625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT100-25000
Description
PWR XFMR TOROIDAL 2500VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 2500VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 50V, Series 100V Secondary Parallel 50A, Series 25A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT100-25000 Models
Power - Max
2500VA
Size / Dimension
208.00mm Dia x 112.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
120.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 50V, Series 100V
Current - Output (Max)
Parallel 50A, Series 25A