L6R24-120V3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 3,706
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 722
Datasheet
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Bel Power Solutions
In Stock: 122
GlobTek, Inc.
Image for L6R24-120V3 is not available
L6R24-120V3
DigiKey Part Number
2103-L6R24-120V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R24-120V3
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.80" L x 1.70" W x 1.40" H (71.2mm x 43.2mm x 35.5mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cUL, cULus, FCC, UL
Current - Output (Max)
2A
Standard Number
Power (Watts)
24 W