Image for SMI36-12-N-P5 is not available
SMI36-12-N-P5
DigiKey Part Number
179-SMI36-12-N-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI36-12-N-P5
Description
AC-DC, 12 VDC, 3 A, SW, MULTI-BL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
50mW
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.11" L x 1.38" W x 2.60" H (79.0mm x 35.0mm x 66.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, PSE, UKCA
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
36 W