SWH24-12-NW-P5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 122
Datasheet
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
SWH24-12-NW-P5
DigiKey Part Number
179-SWH24-12-NW-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWH24-12-NW-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
24 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
100mW
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
86.2%
Region Utilized
North America
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Wall Mount (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Type
Fixed Blade
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Output
12V
Size / Dimension
2.74" L x 1.75" W x 1.41" H (69.5mm x 44.4mm x 35.8mm)
Current - Output (Max)
2A