L6R20-120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 3,706
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
In Stock: 722
Datasheet
Bel Power Solutions
In Stock: 122
Bel Power Solutions
GlobTek, Inc.
Image for L6R20-120 is not available
L6R20-120
DigiKey Part Number
2103-L6R20-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R20-120
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 20 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 41.0mm x 26.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cUL, FCC, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.67A
Base Product Number
Power (Watts)
20 W