SMH100-LPSE-S20-RA-BK
DigiKey Part Number
S9213-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMH100-LPSE-S20-RA-BK
Description
CONN HEADER R/A 20POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.039" (1.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.071" (1.80mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Series
Insulation Height
0.050" (1.27mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A