SMH100-LPSE-S10-ST-BK
DigiKey Part Number
S9214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMH100-LPSE-S10-ST-BK
Description
CONN HEADER VERT 10POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.039" (1.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.071" (1.80mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.209" (5.30mm)
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
1A