185-J-P-EP-ST-CM-2-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 9
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
In Stock: 40
Datasheet
In Stock: 0
Amphenol SV Microwave
Amphenol SV Microwave
Image for 185-J-P-EP-ST-CM-2-B is not available
185-J-P-EP-ST-CM-2-B
DigiKey Part Number
612-185-J-P-EP-ST-CM-2-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185-J-P-EP-ST-CM-2-B
Description
185-J-P-EP-ST-CM-2-B
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.85mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Surface Mount Compression
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
65 GHz
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tray
Features
Mounting Hardware
Part Status
Active
Housing Color
Silver
Connector Style
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Material
Stainless Steel
Contact Termination
Compression
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Screw
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
200 V