50ZLJ1500M16X25 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,221
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 22
Datasheet
1500 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
50ZLJ1500M16X25
DigiKey Part Number
1189-4108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZLJ1500M16X25
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50ZLJ1500M16X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C