UHW1H152MHD6
DigiKey Part Number
493-6907-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1H152MHD6
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHW1H152MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.962 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.27 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
21 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C