PPL18W-120
DigiKey Part Number
993-1437-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL18W-120
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 19 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.48" L x 1.97" W x 1.34" H (88.5mm x 50.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
1.6A
Standard Number
Power (Watts)
19 W