PPL65W-120
DigiKey Part Number
993-1460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL65W-120
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 60 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
60 W