PPL90U-120
DigiKey Part Number
993-1465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL90U-120
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 84W
Customer Reference
Detailed Description
12V 84 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
7A
Standard Number
Power (Watts)
84 W