S41F1C-P04MJG0-600S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
S41F1C-P04MJG0-600S
DigiKey Part Number
1907-S41F1C-P04MJG0-600S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S41F1C-P04MJG0-600S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, SZ 1, SER F,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
S41F1C-P04MJG0-600S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Voltage Rating
500V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C