S1AYAR-P10XFG0-0000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
ODU Expert Talk: ODU Military First Mate Last Break
S1AYAR-P10XFG0-0000
DigiKey Part Number
1907-S1AYAR-P10XFG0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S1AYAR-P10XFG0-0000
Description
ODU AMC PLUG, SZ 1.5, 10P, SLD,
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
S1AYAR-P10XFG0-0000 Models
Category
Color
Silver
Mfr
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7A
Number of Positions
10
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
1.5
Cable Opening
0.315" (8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C